UK
Isle of Skye - Scotland, September 16
hovoria, pisu o nom ako o najkrajsom Skotskom ostrove. V zozname National Geographic je pravidelne na poprednych prieckach v hodnoteni najscenickejsich miest na Zemi. Miesto kam fotografovia chodia robit snimky do kalendara...ale to vsetko iba za predpokladu ak to pocasie dovoli...Pocasie je celkovo v Skotsku velmi silny fenomen. A mne priroda dovolila vidiet naozaj iba kusok...dazd sa striedal s lejakom avsak vzdy ho doprevadzal vietor s rychlostou dosahujucou 100km/h...ja som sa vybral na hreben vo vyske 700+ metrov...extremne podmienky, velmi slaba viditelnost. Ked som zisiel dolu a cestoval po ostrove, teda aj nizkej nadmorskej vyske, sila vetra neutichala. Mracna mrakov hnane vysokou rychlostou, dazd ktory nepada, ale prudko leti a naraza do vsetkeho co mu stoji v ceste, to vsetko si vybralo svoju dan...moj telefon a fotak zaroven upadol do komy...Stal som pod fotogenickymi skalami Old Man of Storr, pozeral som zblizka na Kilt Rock, prechadzal vedla Quiraing, vedla Fairy Pools ci Neist Point Lighthouse, trekoval po Red Cuilin, ale v podstate som nevidel nic...prirodne zivly to tak chceli...
Brimham Rocks - September 16
pieskovcove skaly roztrusene v casti pohoria North Yorkshire. Videl som uz podobne utvary v Cechach - Teplicko-Adrsspaske skaly a v Mongolsku Baga Gazriin Chuluu. Skaly v Cesku su urcite najvyssie ako najvacsie rozlohou. V Anglicku a Mongolsku zase nikto neriesi, ci sa po skalach niekto splha alebo ich len obdivuje zospodu :-)
Scotland on the way #2 August 16
Orkney Islands - August 16
59° severnej sirky...zatial najsevernejsie miesto kam som sa dostal...na rovnakej rovnobezke lezia miesta ako Oslo, Petrohrad, Stockholm, juzny cip Gronska...najvyssi vrchol na ostrovoch dosahuje vysku 26 mnm.
Suostrovie, roztrusene nad Skotskom, obklopene Severnym morom a silno ovplyvnovane Golfskym prudom. Asi 70 vacsich a mensich vecne zelenych ostrovcekov, oddelenych od mora strmimy utesmi, dvihajucimi sa kolmo z vody. Miesto, vecne bicovane vetrom, ktoreho rychlost ma pravidelne silu orkanu, kde nerastu stromy, pretoze im to slana voda prinasana vetrom nedovoli. Asi takto by sa dali v skratke charakterizovat ostrovceky, na ktorych sa pasie najlepsi hovadzi dobytok, ovce a kone.
Ostrovy maju velmi bohatu historiu a pocas 2. svetovej vojny zohravali svoju ulohu, kedze nemecke vojska si tu chceli vybudovat ponorkovu zakladnu. Comu sa anglicanom podarilo zabranit aj vdaka 60 tisicovemu vojsku a flotile, któru na ostrovy, bezne obyvane 20 tisic obyvatelmi, vyslali.
Suostrovie je vo velkej miere sebestacne ci uz v produkcii farmarskych produktov, które tvoria hlavnu cast obzivy obyvatelstva. Hydina sa chova v mensej miere, hlavne po skusenostiach, ked v minulosti farmari nestihli zahnat sliepky do kurinov pred vetrom, który ich uniesol a vyrazne zredukoval ich stav na ostrovoch. Okrem spominaneho hovadzieho dobytku a ovci, je tu aj volny chov homarov, które sa prirodzene vyskytuju v tychto vodach, fungujuci v sulade s principmi udrzatelneho hospodarstva.
Prekvapili ma solarne panely na strechach domov o to viac, ze veterne turbiny, które sa tu vyuzivaju v takej miere, ze ostrovy su sebestacne a dokonca zasobuju elektrinou „pevninu”. S narastajucim poctom veternych turbin vsak bola presiahnuta kapacita existujucich kablov na transport elektriny a preto, je to zrejme jedine miesto na svete, kde momentalne, nie je podporovana resp nie je dovolena instalacia dalsich turbin. Bola tu nainstalovana veterna turbina s najvyssim vykonom na svete, avsak kvoli silnemu vetru musela byt demontovana…
Orkney sa nachadzaju na rovnakej rovnobezke ako Petrohrad, alebo juh Gronska avsak priemerna teplota, velmi ovplyvnena Golfskym prudom dosahuje v lete hodnoty 12°C a v zime 4°C, co je velmi maly rozdiel.
Lov ryb na ostrove sa riadi vlastnymi zakonmi, resp na lov ryb ci uz v jazerach alebo v mori nie je potrebne ziadne povolenie.
Ostrovania sa citia byt viacej Normi ako Skotmi.
Volne zijuce zivocichy su hlavne rozne druhy vtakov, cicavcov a ryb. Z lode je możne bezne zahliadnut tulene, delfiny ale aj kosatky ci velryby.
Zaujimave urcite bolo ked mi domaci hovorili aby som si odfotil zastavu na stoziary, która bez pohnutia iba volne visela, co povazovali za velmi nestandardne, pretoze v ten den a v tom case vobec nefukalo…
Langdale Pikes - Lake District June 16
18+ km okruh uprostred Lake District s krasnymi vyhladmi na vsetky strany, vratane najvyssieho Scaffel Pike, ktory sem-tam zahalila oblacnost. Vychadzal som s malej dedinky Grasmere.
Scotland on the way
pocas cesty po Skotsku som videl vela krasnych prirodnych scenerii, niektore som zachytil a ine nie, pretoze sa nedalo zastavit a spravit zopar zaberov, Loch Lomond & The Trossachs, Loch Ness, Cairngorms National Park, Forth Road Bridge, Edinburgh, Nort-East coastal road...
Seaham - on the coast June 16
pocas odlivu som sa poprechadzal po kamenistej plazi a obdivoval utesy zo strany Severneho mora. Su tam miesta kde ludia chodia zbierat Brezniaky (Littorina littorea) ako pochutku, morske plody, ale aj miesto kam chodia spavat cajky.
Yewbarrow - Lake District - June 16
parkovisko sa nachadza vo vyske 20mnm, vrchol Yewbarrow vo vyske 627.
Blencathra via Sharp Edge - Lake District - June 16
stupanie zacina od priblizne 180mnm a hreben sa tiahne vo vyske viac ako 800mnm, vrchol 868mnm.
Great Dun Fell June 16
North Penniness, uprsany den, nizka oblacnost, ktora sa postupne rozptylovala a zase zoskupovala do hmly, na vrchu Great Dun Fell sa nachadza meteorologicka stanica. Bolo dost teplo a dusno.
High Cup Nick - May 16
najkrajsia dolina North Pennines
Glen Affric - Loch Affric circular way - Scotland May 16
hovoria ze dolina Affric patri medzi najkrajsie v Skotsku a preto som sa tam vybral, aby som videl to najlepsie :-).
Ben Nevis - Scotland April 16
pocas predlzeneho vikendu som sa vybral do Skotska. Cielov som mal niekolko avsak casu podstatne menej. Preto som sa rozhodol len pre tie najlepsie kusky. Jednym z nich je Ben Nevis, najvyssi kopec celej Britanie, nachadzajuci sa v strede Highlands pohoria v Skotsku. Vystup som zacal od jedneho z mnohych fjordov na konci ktoreho sa nachadza mestecko Fort Wiliams, na jednom z koncov Kaledonskeho kanala. Vystup som zacal z vysky 40 (styridsat) metrov nad morom. Vrchol Ben Nevis je vo vyske 1345mnm. Okrem ostreho stupania, som si vybral trasu cez protilahly hreben, ktory sa neskor staca k masivu Ben Nevis. Musim povedat, ze toto bol moj doteraz najtazsi a zaroven jeden z najkrajsich vystupov ake som kedy absolvoval. Vyska vrcholu mozno nie je "ocarujuca" ale podmienky ake tu priroda vytvara su neporovnatelne s kontinentalnymi. Krasne vyhlady na okolite doliny a kopce.
Nine Standard Rigg - April 16
nepodarilo sa mi vypatrat preco sa miestni nadsenci rozhodli postavit 9 kamnnych monumentov blizko hranice North Pennines, avsak urcite to bola pekna tura s krasnymi vyhladmi na dolinu, ci okolite kopce
White Scar Cave - Yorkshire Dales April 16
vapencova jaskyna na anglicky sposob. Strbina v skale, rokmi a vodou vymyta, vyzdobena vapencovymi utvarmi.
Kielder Water April 16
v narodnom parku Northumberland bola zaciatkom 80-tych rokov vybudovana a umelo vytvorena vodna nadrz, ktora ma za ulohu zasobovat vodou severne Anglicko. Dolina Kielder bola v roku 1982, po dokonceni krajinnych uprav ako aj vybudovani hradze a hydroelektrarne zaplavena. Tato priehrada ma niekolko svojich naj: najvacsia umelo vytvorena priehrada v UK, obklopena najvacsim umelo vysadenym lesnym/ihlicnatym porastom v Europe a najvacsou hydroelektrarnou v Anglicku (2016).
Cleveland way - part off April 16
North York Moors - pocasie prialo a tak som sa vybral na lahucku prechadzku po kopcoch Yorskeho pohoria
Wainstones March 16
North York Moors - severo-vychodne pobrezie Anglicka, pod mestom Middlesbrough sa nachadza toto pohorie. Na jeho okraji som spravil kratku ochutnavku tohto kuta Anglicka.
Roseberry Topping & Captain Cook's Monument March 16
tento kopec je nazyvany aj britsky Matterhorn pre jeho vyrazny, symetricky a zdaleka neprehliadnutelny, majestatny vzhlad. Vyska tohto vrcholu je len 320mnm a preto aj napriek strmemu stupaniu je casto navstevovany. Fotogenicky z kazdej strany a idealny na kratucky vylet.
Preto som tuto trasu spojil s turou k monumentu postavenemu na pamiatku vyznamneho britskeho cestovatela a objavitela, menom Kpt. James Cook. Ako v zivom sne sa mi vratili spomienky na to ako som hltavo cital knihy z edicie STOPY o objavitelskych cestach tohto moreplavca. Venoval sa objavovaniu a mapovaniu novej pevniny a povazuje sa za objavitela zemi, o ktorych dovtedy ludia netusili, ze existuju - Australia, Novy Zeland, Indonezia, Aljaska, Antarktida, Velkonocne ostrovy a Havaj, ktory sa mu stal na druhy krat osudnym.
Aston Martin March 16
britska ikona, alebo jedna z viacerych, ktora sa spaja s dalsou a to agentom menom James Bond. Vyrobca sportovych automobilov, ktore maju vo svete meno vdaka silnemu vykonu ako aj luxusu, ktory tato znacka ponuka. Sidlo tejto automobilky je v este Milton Keynes, kde sa v povodnej vyrobnej hale nachadza muzeum. Vystavenych je niekolko historickych kuskov a vedla sa nachadza predajna s najnovsimi modelmi tejto znacky.
Chapel Fell #2 Feb 16
na kopcoch sa drzal sneh a tak som nevahal Bol pekny slnecny den, odraz svetla od snehu, jarabice, bezvetrie. Na vzdialenom svahu som videl ako sa lyzuju na vleku, o ktorom som si myslel, ze je uz davno mimo prevadzky. Autom sa mi nepodarilo vyjst az na vrch cesty spajajucej doliny Weardale a Teesdale. Cerstva vrstva snehu, nocne minusove teploty, asfalt a letne gumy to jednoducho nejde dokopy. Odstavil som auto na krajnici, az pokial som sa dostal a vyrazil krizom cez pustatinu.
Hartlepool Feb 16
Mestecko leziace juzne od Sunderlandu, na brehu Severneho mora...a jedna Kresba mora
pocas prechadzky som videl zachrannu akciu psika, ktory sa dostal medzi balvany na stene valu...vsetko dobre dopadlo :-)
Chapelfell & Westernhope Feb 16
vybrali sme sa do stredu North Pennines, chladne noci pripravili vhodny teren, vodou nasiaknuta zem bola zamrznuta a iba miestami pod nasou vahou zamrznuta skrupina povolila. Na trasu, lebo chodnikom to nazvat nemozem, sme sa museli dostat cez "uzemie nikoho" co sa vlastne nijak moc neodlisuje od ostatneho terenu. Pozostatky snehu naviateho ku kamennemu plotu, opusteny a asi uz dlho nefunkcny lyziarsky vlek. Po cely cas sme sa pohybovali v nadmorskej vyske medzi 600 - 700m. Na konci sme objavili opustenu povrchovu banu.
Cheviot - Feb 16
najvyssi vrch (815m) Northumberland National Park-u. Nachadza sa oblasti Cheviot hills a doline Harthope Burn valley. Urcite mozem povedat, ze to bol jeden z najtazsich trekov aky som kedy spravil. Auto som musel nechat pri jednej farme, lebo cesta viedla strmym kopcom dolu a ja som mal obavy z cesty spat na letnych gumach...asi 4-5km po asfalte, husto snezilo, dostal som sa na vedlajsiu cestu a slapal po snehu. Predo mnou sa otvorila, krasna dlha dolina, ktorej svahy boli ukryte v oblakoch. Kracal som popri potoku, ktory stekal oproti mne. Po kolena snehu, pod snehom vysoka trava, ktora sa mi plietla pod nohy. Casto som vyplasil jarabice, ktore v hufoch odlietali. Dorazil som na koniec doliny, 90` do prava a strmo hore. Vietor zacal naberat na sile. Fukal neprestajne...ziadne narazy vetra...konstantne silny vietor, ktory ma podla toho ako sa mi darilo kracat v hlbokom snehu, sem tam vyviedol z rovnovahy...cestu nebolo vidiet, drzal som sa plota, ktory oddeloval pozemky farmarov. Sneh zacal na mne mrznut a male ostre krystaliky snehu mi strielali do tvare...hlboky sneh sa striedal s vyfukanym chodnikom z kamenov, ktore som sa marne snazil hladat, lebo tadial bola najlahsia cesta...vrchol Cheviot je vlastne plato o dlzke asi 1.6km (1 mila), vietor neprestaval...ked som sa zaboril do snehu po pas, nohu som namocil do bahna zakryteho hrubou vrstvou snehu...voda sa mi dostala do topanky...neskor aj do druhej...klesanie, bolo tiez strme a trava pod snehom mi zase robila problemy. Na chvilu sa rozostupili oblaky a ja som videl az na Severne more a doliny pod pohorim. Cez dve farmy som sa dostal spat na asfaltku...kracal som dlho k autu...
Whitley Bay - Feb 16
prechadzka po pobrezi Severneho mora, 4km dlha piesocnata plaz, silny vietor a vlny. St. Mary's majak, pristupny pocas odlivu a volne zijuce tulene oddychujuce na skalnatom pobrezi.
Cross Fellwell - Feb 16
spolu so Sidom sme sa vybrali na turu do North Pennines Park-u. Najvyssi vrch Cross Fell sa nachadza na kraji pohoria a je pristupny z malej dedinky Kirkland. Pocasie bolo typicky anglicke, uprsane. Vietor fukal a so stupajucou vyskou naberal na sile. Postupne sme stupali vyssie az pokial sa pocasie nezhorsilo este viac. Oblaky do ktorych sme sa dostali nam branili vo vyhlade a slabo vyslapany chodnik sa nam casto stracal, ked sme museli obchadzat rozmocene, bahniste oblasti. Na zemi sa zacali objavovat stopy snehu. Ked sa Sid po druhy krat zaboril po koleno do bahna...otocili sme to isli naspat k autu...na Cross Fell sme sa nedostali, iba na luky Cross Fellwell...ale to neznamena, ze sa tam nedostaneme v buducnosti...
Simonside Hills Jan 16
ochladilo sa a napadol sneh, na kopcoch Northumberland National Park-u sa udrzal a preto som nezavahal a vybehol som na najblizsie kopceky. Simonside hills je skupina skalnatych kopcov, ktore su umiestnene na kraji narodneho parku. Zaparkoval som v malom mestecku Rothbury, odkial som sa cez viacero fariem dostal k stupaniu na hreben. Bolo bezvetrie a teplota pod bodom mrazu. Z hrebena bol pekny vyhlad na okolite doliny a kopce narodneho parku.
High Force waterfall Dec 15
vodopad, ktoreho vyska je 21m a ruti sa zo skalnej steny. Ciastocky vody lietaju vzduchom vsade naokolo.
Derwent water reservoir Dec 15
vodna nadrz vybudovana na rieke Derweth. Chcel som sa len poprechadzat a preto mi vodna nadrz pripadala ako celkom dobry objekt...keby prave v ten vikend nedorazila burka menom Desmond na sever UK. Najprv som sa k vode nemohol dostat kvoli popadanym stromom na ceste. Potom som auto odstavil pri jednom zo spadnutych stromov a presiel som k vode. Kratka prechadza s "vetrom v chrbte" ktory dosahoval rychlost 130kmh mala naozaj svoje caro :-)
Durham (September 15)
40 tisicove historicke mesto leziace na rieke Wear. Katedrala je dominantou mesta spolu s riekou Wear, ktora obklopuje mesto. Vznik katedraly sa datuje do 11. storocia.
Seaham (September 15)
cestou som sa zastavil na miestnej burze, ktora je medzi miestnymi ocividne popularna.
primorske mestecko s peknymi plazami a osviezujucim Severnym morom :-)
Hetton-Le-Hole (September 15)
mala dedinka v blizkosti Sunderlandu. Je tu vybudovany a udrziavany pekny zeleny park s jazerami, fotbalovymi ihriskami a chodnikmi pre bezcov, jogging ci prechadzky na konoch. Pravidelne sa tu konaju miestne preteky v triatlone.
Sunderland (September)
mesto na rieke Wear, ktoreho vznik sa datuje do 7. storocia, kedy benediktinsky biskup zalozil prvy klastor na brehu rieky. V 16. storoci sa zacina tazba soli a uhlia. Taktiez sa rozvinula stavba lodi, ktorymi bolo uhlie exportovane. Neskor po upadku tazobneho priemyslu, bola v tejto oblasti vybudovana fabrika na vyrobu aut pre Nissan.
Angel of the North (September 15)
tak sa hovori ocelovej soche, ktoru v roku 1998 dokoncil anglicky architekt Sir Antony Gormley. Je vysoka 20m, rozpatie kridiel 54m, vazi 208t, telo 108t, a kazde kridlo 50t.